Allianz Barometr rizik 2019: Největším rizikem pro firmy zůstává přerušení provozu

Allianz oslovila 2415 odborníků na vývoj rizik z 86 zemí světa, aby zjistila, jaké jsou největší hrozby pro firmy všech velikostí pro letošní rok. Z jejich odpovědí sestavila žebříček, na jehož vrcholu stojí – tak jako již několik let v řadě – přerušení provozu. Téměř se stejnou intenzitou se ale podnikatelé mohou obávat také kybernetických hrozeb. Na třetím místě skončily přírodní katastrofy.

Na rizika přerušení provozu upozorňuje nadnárodní společnost Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS), která průzkum provádí, již řadu let. Škody vzniklé výpadkem výroby mohou být mnohem vyšší než například náklady na postavení nových prostor po požáru.

„Nové způsoby řízení rizik, analytické nástroje a inovativní spolupráce můžou pomoci lépe pochopit a zmírnit to nesmírné množství nových rizik způsobujících přerušení provozu a předejít ztrátám, než k nim dojde,“ uvádí Chris Fischer Hirs, šéf AGCS.

Riziko přerušení provozu se na první příčce žebříčku největších nebezpečí pro firmy drží už sedmým rokem v řadě. Letos ho však téměř předběhly kybernetické hrozby. Za jedno ze tří největších nebezpečí pro rok 2019 je označilo 37 % oslovených expertů – stejné procento jako u přerušení provozu, které nicméně získalo o něco více hlasů celkem.

V rámci kategorie přerušení provozu pak získaly první místo kybernetické incidenty coby potenciální spouštěč (50 % odpovědí).

Na třetím místě skončily přírodní hrozby, na čtvrtém změny v legislativě a regulaci, které poskočily z loňského pátého místa. Jednou z označovaných příčin je nejistý průběh Brexitu.

Kategorií, která se do top desítky dostala vůbec poprvé, je nedostatek kvalifikované pracovní síly, který podle autorů studie hrozí mj. také ve střední a východní Evropě. Obávaným rizikem je nedostatek kvalifikovaných pracovníků připravených na digitální věk.

TOP 10 rizik pro firmy po celém světě pro rok 2019 

  1. Přerušení provozu
  2. Kybernetické hrozby
  3. Přírodní katastrofy
  4. Změny v legislativě a regulaci
  5. Vývoj finančního trhu
  6. Požáry a exploze
  7. Nové technologie
  8. Klimatické změny a nepředvídatelnost počasí
  9. Ztráta reputace nebo hodnoty značky
  10. Nedostatek kvalifikované pracovní síly

Zdroj: opojisteni.cz