Pojišťovny sčítají pojistné podvody. Jak se podvádělo ve třetím kvartálu?
České pojišťovny pravidelně každý čtvrtrok informují o množství peněz, které pojistní detektivové uchránili před nepoctivými klienty a organizovaným zločinem. Čísla stále stoupají.
Specialisté Allianz pojišťovny za posledních 9 měsíců prověřili přes dva tisíce podezřelých případů a odhalili pojistné podvody za skoro 243 milionů korun. Vloni tato částka za stejné období dosáhla 207 milionů korun. Ze všech krajů byla opět v počtu podvodů první Praha. Zde byly u klientů Allianz zaznamenány podvody v hodnotě 26 milionů korun. Nejčastěji lidé podváděli s motorovými vozidly, s odpovědnostním pojištěním a objevily se také případy v oblasti životního pojištění, kdy klientům často asistovali lékaři.
ČPP uchránila 30 milionů korun a uvádí, že tato hodnota oproti loňskému roku stoupla o třetinu. Specialisté ČPP prošetřili ve třetím čtvrtletí letošního roku téměř 900 případů s podezřením na pojistný podvod a svou domněnku potvrdili v 540 případech. Ve statistikách pojistných podvodů u ČPP vede rovněž hlavní město a to částkou přes 16 milionů korun.
Mezi pojistnými podvody začalo přibývat fingovaných krádeží, scénář se prakticky ve všech případech opakuje, majitel odjede se svým pojištěným autem do zahraničí, aby následně nahlásil jeho zmizení. Často se přitom jedná o vozy vyšší cenové třídy, např. BMW či Mercedes. V jednom takovém případě kontaktoval z Ukrajiny ČPP klient a hlásil zmizení svého BMW. Pojistnou událost doložil soudně přeloženými dokumenty ukrajinských úřadů, včetně potvrzení o oznámení krádeže a protokol z výslechu. V průběhu vyšetřování případu se však ukázalo, že v evidenci místní policie žádný podobný záznam o odcizeném vozidle neexistuje. Uchráněná hodnota v tomto jediném případě překročila 1,2 mil. Kč.
Za prvních 9 měsíců roku 2016 specialisté Kooperativy odhalili přes 670 pojistných podvodů a uchráněná hodnota přesáhla 170 milionů Kč. V loňském roce to za stejné období bylo 516 případů za více než 140 milionů Kč.
„Z hlediska četnosti odhalených podvodů je nejhorší situace v Ústeckém kraji, kde jsme odhalili přes 260 případů, dále v Olomouckém kraji, kde to bylo 80 podvodů a Praze se 70 odhalenými podvody. Nejvíce pojistných podvodů generovalo životní a úrazové pojištění, celkem přes 420 případů. Většinu z nich má na svědomí organizovaná skupina, která se na podvody v úrazovém pojištění specializovala, a která působila hlavně v Ústeckém a Olomouckém kraji,“ vysvětluje Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v Kooperativě.
Ale Kooperativa odhalila i několik desítek případů v cestovním pojištění, kde klienti předložili falešné doklady za neprovedené ošetření nebo dokonce operace. „Šlo o případy zejména z Egypta, kde skupina podnikavců „vytvořila“ imaginární zdravotní zařízení, které vydávalo falešná potvrzení o zdravotních potížích našich klientů. Ti se pak snažili získat pojistné plnění. Šetřením jsme zjistili, že žádné takové zařízení v Egyptě neexistuje,“ odhaluje letní zkušenost Vojtěch Stavný.
V České pojišťovně za stejné období odhalili detektivové pojistné podvody za 404,7 milionů korun, což je o 44 milionů více než ve stejném období minulého roku. A I Česká pojišťovna eviduje největší množství prohřešků z české metropole.
„V praxi platí, že pouze menšina pojistných podvodů je od začátku promyšleným činem. Lidé si většinou nesjednávají pojištění s úmyslem spáchat pojistný podvod,“ popisuje situaci Michael Maierl, ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny a upřesňuje: „O promyšlené činy se jedná u zločineckých skupin, které páchají organizovanou trestnou činnost. Těch sice není tolik, ale v jejich případě se samozřejmě jedná o velké objemy peněz.“